Μίλτος Τέντογλου στην ΕΡΤ: Όνειρο μου ένα άλμα στα 9 μέτρα

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σε πελάγη ενθουσιασμού για τη νίκη του αλλά και το ρεκόρ αγώνων που κατέρριψε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου ήταν ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο που συγκέντρωσε επάνω του όλα τα βλέμματα στον τελικό του μήκους καθώς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Ο Έλληνας πρωταθλητής «πέταξε» στα 8.52 και πρόσθεσε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στη πλούσια συγκομιδή του κάνοντας repeat στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο 24χρονος Μίλτος Τεντόγλου μιλώντας στη κάμερα της ΕΡΤ παραδέχθηκε πως όνειρο του είναι ένα άλμα στα εννιά μέτρα και εμφανίστηκε σίγουρος πως θα κατακτήσει την κορυφή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου στη Βουδαπέστη το 2023.
«Ήταν πάρα πολύ καλός ο αγώνας για εμένα, έκανα αυτό που ονειρευόμουν, αυτό που πίστευα ότι μπορώ. Μεγάλο άλμα, ήταν αυτό που έπρεπε να γίνει. Μπορεί ο αθλητής το ρεκόρ του οποίου κατέρριψα να ήταν εδώ, λέτε να ήταν εδώ; Ήταν απίστευτο, ο κόσμος ήταν πάρα πολύς, πραγματικά δεν υπάρχει κενή θέση.