Κίνημα Αλλαγής: Η Χώρα μας κατέκτησε 11 μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ανακοίνωση Τομέα Αθλητισμού Κινήματος Αλλαγής:

Η Χώρα μας κατέκτησε 11 μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο!

Το αποτύπωμα της επιτυχίας άφησε η Ελληνική Παραολυμπιακή Αποστολή, κατακτώντας 11 μετάλλια στην Ιαπωνική Πρωτεύουσα, χαρίζοντας ποικίλες συγκινήσεις τόσο με τις αγωνιστικές δυνατότητες, το πείσμα όσο και το ήθος που τη διακρίνει.

Πιο συγκεκριμένα η Ελλάδα κατέκτησε ένα χρυσό, τρία ασημένια και επτά χάλκινα μετάλλια και κατετάγη στην 51η θέση στην τελική κατάταξη της διοργάνωσης.

1 χρυσό

Θανάσης Γκαβέλας με το συνοδό του Σωτήρη Γκαραγκάνη στα 100μ. στην κατηγορία Τ11 σημειώνοντας παγκόσμιο ρεκόρ με 10.82, που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ

3 ασημένια

Θανάσης Πρόδρομου στο άλμα εις μήκος στην κατηγορία Τ20 με άλμα στα 7.17μ.

Γρηγόρης Πολυχρονίδης με sport assistant την Κατερίνα Πολυχρονίδη – Πατρώνη στο μπότσια στην κατηγορία BC3

Θανάσης Κωνσταντινίδης στην κορίνα στην κατηγορία F32 με ρίψη στα 38.68μ. που αποτελεί ρεκόρ Ευρώπης

7 χάλκινα

Ομαδικό μπότσια – μεικτά ζευγάρια BC3 (Γρηγόρης Πολυχρονίδης – sport assistant Κατερίνα Πολυχρονίδη – Πατρώνη, Άννα Ντέντα – sport assistant Χριστίνα Ντέντα, Αναστασία Πυργιώτη – sport assistant Ιωάννης Πυργιώτης)

Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 50μ. ύπτιο στην κατηγορία S4 με χρόνο 49.63

Στράτος Νικολαΐδης στη σφαιροβολία στην κατηγορία F20 με ρίψη στα 15.93μ.

Αντώνης Τσαπατάκης στα 100μ. πρόσθιο στην κατηγορία SB4 με χρόνο 1.40.20

Δημήτρης Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο στην κατηγορία -54κ. σηκώνοντας 165κ.

Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία S8 με χρόνο 58.73

Παναγιώτης Τριανταφύλλου στην ξιφασκία στην κατηγορία Β

Θερμά συγχαρητήρια σε ολόκληρη την Ελληνική Αποστολή, που μας εκπροσώπησε επάξια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!