2ο Φεστιβάλ Βοτανικού «Κάτω από τις Γραμμές»

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
2ο Φεστιβάλ Βοτανικού «Κάτω από τις Γραμμές»

Εντεκα διαφορετικοί χώροι συνάθροισης κοινού, τέχνης και πολιτιστικών εκδηλώσεων της περιοχής του Βοτανικού, διοργανώνουν -για δεύτερη συνεχή χρονιά-από τις 17 έως τις 21 Σεπτεμβρίου, το Φεστιβάλ «Κάτω από τις Γραμμές».

Με σκοπό την ανάδειξη της περιοχής και την προσέλκυση του ευρύτερου
κοινού στον Βοτανικό, οι συμμετέχοντες συσπειρώνονται και φέτος γύρω από
ένα κοινό όραμα και δημιουργούν ένα πενθήμερο πρόγραμμα πολιτιστικών
εκδηλώσεων με καλλιτεχνικά δρώμενα, μουσικές βραδιές, θεατρικές
παραστάσεις, εκθέσεις εικαστικών, σεμινάρια και πολλές ακόμη εκπλήξεις,
από τις 17 έως τις 21 Σεπτεμβρίου.

Κάθε χώρος, προτείνει ένα ξεχωριστό πρόγραμμα για τις βραδιές του
Φεστιβάλ, ενώ την τελευταία ημέρα, Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου, οι δρόμοι της
γειτονιάς θα κλείσουν για τις ανάγκες της διοργάνωσης και τα δρώμενα θα
ξεκινήσουν από νωρίς, με αποκορύφωμα τις βραδινές υπαίθριες συναυλίες
στα σοκάκια του Βοτανικού!

Πιο συγκεκριμένα, θα στηθούν 4 μουσικά stage:

το 1o στην οδό Καστοριάς (μπροστά από το La Soiree De Votanique), όπου θα φιλοξενήσει τους :

– Takis Barberis Group στις 20:30

– Gadzo Dilo στις 22:00

το 2ο stage, στην πλατεία του Πρ. Δανιήλ (μπροστά από τους ”Θεσσαλούς”)

– Μάρθα Φριτζήλα, Kubara Project στις 21:00

το 3ο, στην οδό Πέλλης (μπροστά από τη ”Μπιέλα”) 

– Κρητική βραδιά με το συγκρότημα του Βαγγέλη Τσουβαλά στις 21:00

και το 4ο, στην οδό Πέλλης (μπροστά από το ”Παυσίλυπον”) 

– Ζωντανά ο Πετρολούκας Χαλκιάς στις 21:00

Η είσοδος σε όλα τα Live την τελευταία ημέρα είναι ελεύθερη.

Οι χώροι που συμμετέχουν στο 2ο Φεστιβάλ «Κάτω από τις Γραμμές» είναι:

La Soiree De Votanique 

Οι Θεσσαλοί

Μπιέλα

Εις το Παυσίλιπον

Θέατρο OLVIO 

Eliart

Πολυχώρος Vault

Πολυχώρος πολιτισμού Αθηναΐς

Beton 7

Baumstrasse

Quilombo

– Ταμπάκικα (Last minute entry)

*Το Φεστιβάλ τελεί υπό την αιγίδα του Οργανισμού Πολιτισμού,
Αθλητισμού & Νεολαίας του δήμου Αθηναίων.    
                             

Αναλυτικό πρόγραμμα εκδηλώσεων Φεστιβάλ Βοτανικού «Κάτω από τις Γραμμές» 2014

ΤΕΤΑΡΤΗ 17.09

La Soirée De Votanique

21:00   Εγκαίνια ομαδικής έκθεσης φωτογραφίας “Exposers”, παρουσία του Χρήστου Τόλη.

–   Natasouko “Με τα μάτια κλειστά”, A/M σκίτσα (έως 30/09).

Οι Θεσσαλοί

21:00   Προβολή ταινίας ”Ο μανάβης” του Δημήτρη Κουτσαμπασάκου (82’), 2013.

22:30   Βαγγέλης Καζαντζής.

Μπιέλα

21:00   Έντεχνο – Λαϊκό με τους Δάφνη Λέμπερου (ακορντεόν – κλαρίνο – τραγούδι), Αντρέας Λάφης (κι¬θάρα – φωνή).

Εις το Παυσίλυπον

21:00   Ρεμπέτικη βραδιά με τους Ρεμπετιέν. Γιάννης Ζαριάς (βιολί),
Αυγερινή Γάτση (φωνή- ακορντεόν), Φώτης Βεργόπουλος (μπουζούκι – φωνή),
Κωστής Κωστάκης (κιθάρα – φωνή).

θέατρο OLVIO

18:00   Μάθημα σύγχρονου χορού από τη NorForSale Open art Community
(Δωρεάν, απαραίτητη η κράτηση συμμετοχής, εισηγητές: Νατάσα Παπαμιχαήλ,
Γιάννης Μάντσης).

21:00   Προβολή ταινιών μικρού μήκους Ελληνικού ντοκιμαντέρ (εισ. ελεύθερη).

Part  1   – “Στη Γάζα”, AciveCineFour (18’), 2009.

                – “Ο Δρόμος της Σοφίας”, Κιν/κή Ομάδα ΣΕΑ (24’), 2014

                – “Δεν είμαι τώρα εδώ”, Tokomburu, Ίων Παπασπύρου, Ζήσης Κοκκινίδης (9.45’), 2013.

Part  2   – “Suave Mare Magno”, Κών. Σταματόπουλος (9.50’), 2014

                – “Κατινούλα”, Μύρνα Τσάπα (47’), 2012.

18:00 – 24:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

Πολυχώρος Vault

19:00   Εγκαίνια έκθεσης φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και τη φωτογραφία δρόμου).

21:00   “Η Κατάρα της Πεταλούδας” (F.G.Lorca). Θεατρική παράστα-ση σε σκηνοθεσία Αυγουστ. Ρεμούνδου (εισ. με ελεύθερη εισφορά).

22:00   Πάρτυ εγκαινίων.

Αθηναΐς

–   Έκθεση φωτογραφίας Πέτρος και Κωνσταντίνος Σοφικίτης.

Beton 7

21:00   Παράσταση Lulu 2.0 από το φεστιβάλ Θεατρικές Συνθέσεις III. (εισ. €10 κανονικό, €5 φοιτητικό/ανέργων).

Quilombo

18:00   Workshop Break dance.

20:00   Ανοιχτό μάθημα Capoeira (εισ. ελεύθερη).

ΠΕΜΠΤΗ 18.09

La Soirée De Votanique

21:00   Εγκαίνια έκθεσης Natasouko ”Με τα μάτια κλειστά”, Α/Μ σκίτσα (έως 30/09).

22:00   Dj set Meletis Abelhia / Bill Hunchback.

Οι Θεσσαλοί

21:00   Απόστολος Ρίζος.

Μπιέλα

21:00   Λαϊκό – Ρεμπέτικο με την Αντιγόνη Παινέζη.

Εις το Παυσίλυπον

–    Έκθεση κλασικής μοτοσυκλέτας.

θέατρο OLVIO

18:00   Μάθημα σύγχρονου χορού από τη NorForSale Open art Community
(Δωρεάν, απαραίτητη η κράτηση συμμετοχής, εισηγητές: Νατάσα Παπαμιχαήλ,
Γιάννης Μάντσης).

21:00   Προβολή ταινιών μικρού μήκους Ελληνικού ντοκιμαντέρ.

18:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

Πολυχώρος Vault

20:00 – 24:00   Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και την φωτογραφία δρόμου).

21:00   “Γέρμα” (F. G. Lorca), θεατρική παράσταση σε σκηνοθεσία Λίλλης Μελεμέ (εισ. €7).

22:30   “Delay”, Rock μουσική (εισ. ελεύθερη).

Αθηναΐς

–   Έκθεση φωτογραφίας Πέτρος και Κωνσταντίνος Σοφικίτης.

Beton 7

19:00   Προβολές video-performance, από διεθνείς συλλογές και μεμονωμένους καλλιτέχνες, 90’.

21.00   Παράσταση Lulu 2.0 από το φεστιβάλ Θεατρικές Συνθέσεις III. (εισ. €10 κανονικό & €5 φοιτητικό, ανέργων).

Quilombo

22:00   Live Los Tre (εισ. €3).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19.09

La Soirée De Votanique

22:00   DJ set Cayetano.

Οι Θεσσαλοί

21:00   “Panu Trio”, Πανού Μανού (μπάσο-φωνή), Θάνος Καζαντζής (τύμπανα), Κώστας Νικολόπουλος (πλήκτρα-κιθάρα).

Μπιέλα

21:00   Πωλίνα, ”Για μια βραδιά χωρίς όρια…” Μαζί της οι: Δημήτρης Κικλίς (πιάνο – τραγούδι), Μάριος Χριστόπουλος (πνευστά).

Εις το Παυσίλυπον

– Λαϊκή βραδιά με τους Παντελή Ντζιάλας και Παύλο Μπερμπερίδη.

θέατρο OLVIO

19:30   “Το ημερολόγιο”, παράσταση σύγχρονου χορού της Γαβρι-έλας Ανυφαντάκη (ομάδα ΜΥΙΑ), εισ. ελεύθερη.

21:00   “Ερρίκος ο Ε’”, του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, από την ομάδα KatayisTeatre, παράσταση σωματικού θεάτρου (εισ. €10).

23:00   Προβολή ταινιών μικρού μήκους Ελληνικού ντοκιμαντέρ (εισ. ελεύθερη).

18:00 – 23:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

Θέατρο Eliart

21:00   “Oι Γλυκές Ρέγγες” – Κωμικοί θεατρικοί αυτοσχεδιασμοί (εισ. €5).

Πολυχώρος Vault

20:00 – 24:00    Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών”.

21:00   “Δε Φοβάμαι, Δεν Ελπίζω, Είμαι…” Παράσταση βασισμένη στην “Ασκητική” του Ν. Καζαντζάκη, σε σκην. Μάριου Ιορδάνου.

22:00   “Ποιητές των Δρόμων”. Διαδραστική θεατρική performance (εισ. ελεύθερη).

Αθηναΐς

–   Έκθεση φωτογραφίας Πέτρος και Κωνσταντίνος Σοφικίτης &
παρουσίαση ενδυμάτων φωτογράφησης (θα γίνει στη συνέχεια φωτογράφηση με
μοντέλα).

–   Live συναυλία με τους The Jaquar Bombs.

Beton 7

19:00   Προβολές video-performance, από διεθνείς συλλογές και μεμονωμένους καλλιτέχνες 90’.

21:00   DJ set από παραγωγούς του Beton7ArtRadio.gr .

Baumstrasse

19:30   Αντιγόνη Σοφοκλή (Ballad).

20:30   Φιλοκτήτης Σοφοκλή (Classic).

ΣΑΒΒΑΤΟ 20.09

La Soirée De Votanique

22:00   Dj set KafKa / Οικονόμου.

Οι Θεσσαλοί

–   Αργύρης Μπακιρτζής και οι ”Γκασμάδες”.

–   Ασταροχορός από την Ακαδημία Κάπελα.

Μπιέλα

21:00   Ελαφρολαϊκό, Γιάννης Μωραΐτης. Καλλιτεχνική επιμέλεια:
Στέλιος Μαγγιώρος, μουσική επιμέλεια: Διονύσης Κωστής. Opening Act:
Constantine feat. Σάκης Αναγνώστου.

Εις το Παυσίλυπον

–   Έκθεση κλασσικού ΜΙΝΙ.

θέατρο OLVIO

11:00   Παρουσίαση σεμιναρίου Μουσικού Θεάτρου Armani Musical Theater Center (εισ. ελεύθερη).

19:30   “Το ημερολόγιο”, παράσταση σύγχρονου χορού της Γαβριέλας Ανυφαντάκη (ομάδα ΜΥΙΑ, εισ. ελεύθερη).

21:00   “Ερρίκος ο E’”, του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, από την ομάδα Katayis Teatre.

23:00   Live από τους Belleville.

18:00 – 01:00    Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

Θέατρο Eliart

21:00   Oι Γλυκές Ρέγγες – Κωμικοί θεατρικοί αυτοσχεδιασμοί (εισ. €5)

Vault Theatre Plus

19:00   Θεατρικό Εργαστήρι από την ομάδα καθηγητών και μαθητών του
“Εργαστηρίου υποκριτικής τέχνης Μαίρης Μαραγκουδάκη”. Οι θεατές μπορούν
να συμμετέχουν ενεργά. (εισ. ελεύθερη).

19:00 – 24:00   Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και την φωτογραφία δρόμου).

21:00   “Πνιγμονή”. Παράσταση βασισμένη στο έργο του Lorca “Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα” σε σκηνοθεσία Δ. Καρατζιά (εισ. 7€).

22:30   The Dancing Cripples, rock μουσική (εισ. ελεύθερη).

Baumstrasse

20:30   Tραχίνιες (Performance).

Quilombo

18:00   JAM – Ανοιχτό στο χορό, στη μουσική και το θέατρο. Συντονίζουν: Ρόζα Προδρόμου- Νέλλη Πουλοπούλου (εισ. ελεύθερη).

ΚΥΡΙΑΚΗ 21.09

La Soirée De Votanique

–   Από το πρωί: σχολείο παιχνιδιού για παιδιά από 4 έως 11 ετών, θεατρικό παιχνίδι και άλλα δρώμενα για παιδιά, Vespa forum.

–   Natasouko «Με τα μάτια κλειστά», A/M σκίτσα (έως 30/09).

–   Live stage στην οδό Καστοριάς (μπροστά από το La Soiree De Votanique και την Αθηναΐδα), με τους:

    – Takis Barberis Group στις 20:30

    – Gadzo Dilo στις 22:00

Οι Θεσσαλοί

21:00   Live stage στην πλατεία του Πρ. Δανιήλ με την Μάρθα Φριτζήλα, Kubara Project.

Μπιέλα

21:00   Live stage στην οδό Πέλλης, Κρητική βραδιά με το συγκρότημα του Βαγγέλη Τσουβαλά.

Εις το Παυσίλυπον

21:00   Live stage στην οδό Πέλλης, με τον Πετρολούκα Χαλκιά και την κομπανία του.

θέατρο OLVIO

16:00 – 20:00   Παρουσίαση σεμιναρίου σωματικού θεάτρου πλατφόρμας με τη Σοφία Πάσχου, σκηνοθέτη του Patari Project.

16:00 – 22:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου

Θέατρο Eliart

20:30   Παρα䬬¬¬οσιακό Ιαπωνικό Hokuriku από τους ATENA DAIKO με τα Ιαπωνικά κρουστά (εισ. ελεύθερη).

Πολυχώρος Vault

19:00    Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και τη φωτογραφία δρόμου).

20:00   “Αρκετά πια με την Αντέλα” (Δ. Καρατζιά). Θεατρική παράσταση σε σκηνοθεσία Λίλλης Μελεμέ. (εισ. €7).

Baumstrasse

19:30   Ηλέκτρα Σοφοκλή (Silent).

20:30   Οιδίπους επί Κολωνώ (Cabaret).

 

Υπεύθυνος Φεστιβάλ:

Μελέτης Μοίρας (La Soiree De Votanique)

τηλ. 6972133483 – 2103471401

email: lasoireedevotanique@gmail.com

Υπεύθυνος επικοινωνίας:

Αθηνά Κωνσταντίνου

τηλ. 6945 611 501

email: athecon@gmail.com

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πήγαινε στην κορυφή