«Χρυσός» ο Λ. Κοσμίδης στο ευρωπαϊκό ενόργανης

ΑΘΛΗΤΙΚΑ
«Χρυσός»  ο Λ. Κοσμίδης στο ευρωπαϊκό  ενόργανης
«Χρυσός» για μία ακόμα φορά ο Λευτέρης Κοσμίδης, ο οποίος κατέκτησε την 1η θέση στο έδαφος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Μονπελιέ. Στην ίδια διοργάνωση ο Βλάσης Μάρας κατέκτησε την 3η θέση στο μονόζυγο.
Ο Γαλατσιώτης αθλητής Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Μοντπελιέ. Αν και αντιμετώπισε στον τελικό του εδάφους τον παγκόσμιο πρωταθλητή Αλεξάντερ Σατίλοφ από το Ισραήλ, κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.
Συγκεκριμένα ο Κοσμίδης συγκέντρωσε 15.766 βαθμούς. Δεύτερος ήρθε ο Λευκορώσος Ντιμίτρι Μπαρκαλάου με 15.300 και τρίτος ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15.166.
Η δεύτερη επιτυχία για την Ελλάδα ήρθε από τον Βλάση Μάρα, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μονόζυγο. Ο Έλληνας πρωταθλητής με 15.266 βαθμούς κατέκτησε την τρίτη θέση, ενώ το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Εμίν Γκαρίμποφ (15.833β.), και το ασημένιο ο Κροάτης Μάριο Μόζνικ (15.566β.).
Οι επιτυχίες για την ελληνική αποστολή όμως συνεχίστηκαν καθώς ο Λευτέρης Πετρούνιας μπορεί να μην ανέβηκε στο βάθρο των νικητών στους κρίκους, όμως με 15.333 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 5η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μπαλαντίν με 15,666, το ασημένιο ο Ιταλός Ματέο Μοράντι με 15.466 και το χάλκινο ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιατζίν με 15.433 βαθμούς.
Τέλος, ο Βασίλης Τσολακίδης με 14.800 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 6η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μαρσέλ Νγκούγιεν (15.766), το ασημένιο ο Ουκρανός Ολεγκ Βερνιάεφ (15.666) και το χάλκινο ο Σλοβένος Μίτγια Πέτκοφτσεκ (15.600).