Με επιτυχία το 4ο Veikou Trail

ΝΕΑ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ

Και το 4ο Veikou Trail στο καταπράσινο Άλσος του Γαλατσίου είναι γεγονός καθώς η διοργάνωση, που πραγματοποιήθηκε τον Ιανουάριο, στέφθηκε με επιτυχία και φέτος και με ρεκόρ, όπως σημειώνουν οι διοργανωτές, συμμετοχών σε όλες τις αποστάσεις.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας, άνοιξε με τις εκκινήσεις των παιδικών διαδρομών εντός του γηπέδου. Μαθητές δημοτικού και γυμνασίου, έτρεξαν 300, 600 και 1.000 μέτρα χωρίς χρονομέτρηση αλλά πήραν μια καλή γεύση του αθλήματος, κερδίζοντας το χεροκρότημα όλων για την προσπάθειά τους. Άλλωστε, θα έχουν να θυμούνται την κούρσα τους στους παιδικούς αγώνες, χάρη στο μετάλλιο που τους δώθηκε μετά τον τερματισμό αλλά και το προσωποποιημένο δίπλωμα συμμετοχής, που μπορούν να κατεβάσουν από την ιστοσελίδα της διοργάνωσης.
Στη συνέχεια ήρθε η σειρά των ενηλίκων στην κούρσα των 5 χιλιομέτρων να σταθούν στην γραμμή της εκκίνησης του Veikou Trail για να αντιμετωπίσουν την απαιτητική διαδρομή του άλσους. Πρώτος την κορδέλα του τερματισμού των 5 χιλιομέτρων έκοψε ο Δημήτρης Μανιώτης με χρόνο 24’39’’072. Δεύτερος ήρθε ο Νέστωρ Κάτσιος με χρόνο 24’42’’000. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Αθανάσιος Σαρρής με χρόνο 24’49’’774. Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών, την πρώτη θέση κατέκτησε η Linda Lauberga που ολοκλήρωσε τη διαδρομή έπειτα από 30’42’’204 λεπτά. Πίσω της, ήταν η Aggeliki Degaita με επίδοση 32’07’’226. Τρίτη ήρθε η Σεβαστή Καποτά με χρόνο 32’30’’488.
Στην κούρσα των 10 χιλιομέτρων, στην πρώτη θέση του βάθρου για τους άνδρες ανέβηκε ο Μανώλης Βασιλάκης με 44’31’’563. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βουγιούκας με 47’49’’857 και τρίτος ο Ioannis Tzimas με 48’00’’308. Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Δέσποινα Τσουκνάκη με χρόνο 54’46’’835. Την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Ανδριανή Δόμβρου με χρόνο 56’07’’753, ενώ η τριάδα ολοκληρώθηκε με την Αναστασία Παπαδογιάννη με χρόνο 01:00’01’’841.
Στα 5 χλμ του Nordic Walking, οι τρεις πρώτοι άνδρες που τερμάτισαν ήταν οι Ευθύμιος Γάλλος (44’31’’422), Γιάννης Βλαχόπουλος (52’50’’621) και Γιώργος Παπαδημητρίου (56’43’’456). Αντίστοιχα, οι τρεις πρώτες γυναίκες που κάλυψαν με τα μπαστούνια τους την ορεινή διαδρομή ήταν οι Ματίνα Ντιγκμπασάνη (50’22’’002), Σοφία Λιώνη (50’49’’545) και η Αννέτα Σταμίρη (51’35’’146).
Όλοι οι δρομείς που έλαβαν μέρος στο 4o Veikou Trail μπορούν να κατεβάζουν το προσωποποιημένο δίπλωμα επίδοσης από την επίσημη σελίδα του αγώνα www.veikoutrail.gr.
Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία χάρη στη συμβολή των υπέροχων εθελοντών της.