Εβδομαδιαία Τοπική Εφημερίδα

2 στα 2 για το Fight Club Galatsi στο GODS OF WAR XII – WLF

Το Gods Of War XII – WLF διεξήχθη στο κατάμεστο Αθλητικό Κέντρο Δαΐς, στο Μαρούσι, μια διοργάνωση που επιμελήθηκε ο Στέλιος Πολίτης, πρόεδρος των WKU και ISKA Hellas σε συνεργασία με την κινεζική παραγωγή της WLF.

Οι promoters της βραδιάς έφεραν αυτή τη φορά μια κάρτα αγώνων για «γερά νεύρα», με 8 αγώνες τίτλων σε 6 K1 superfights, 3 αγώνες πυγμαχίας και 10 αναμετρήσεις με όρους Κ1 ανάμεσα στους καλύτερους Έλληνες και Κινέζους μαχητές: 1 τίτλο πυγμαχίας της WBO (Jr. Welterweight Title), 1 παγκόσμιο, 1 διηπειρωτικό, 1 ευρωπαϊκό και 1 εθνικό τίτλο WKU, 1 βαλκανικό και 1 διηπειρωτικό τίτλο ISKA, καθώς και τον διηπειρωτικό τίτλο της WLF.
Οι αγώνες μεταδόθηκαν LIVE σε 60 χώρες μέσω του FightBox, ενώ θα μεταδοθούν μαγνητοσκοπημένοι από τα κανάλια της NOVA, αλλά και prime- time στην τηλεόραση της Κίνας μέσω του WLF.
Στο Gods of War XII – WLF συμμετείχαν και οι αθλητές της Theofanous Elite Team από το Fight Club Galatsi, Νίκος Γκίκας και Δήμητρα Αγαθαγγελίδου. O Νίκος Γκίκας, στα πλαίσια των 10 μαχών Greece VS China της βραδιάς, επικράτησε ομόφωνα του Wu Xuesong, ενός αθλητή με μεγάλη εμπειρία και ιστορικό πολύ δυνατών νικών (ανάμεσα στις οποίες ξεχωρίζουν τα T.K.O. στον Nakano Takuya στο Kunlun Fight 20 το 2015, το K.O. στον Tayfun Oscan στο Kunlun Fight 41, το 2016, καθώς και το Κ.Ο. στον Μεξικανό Jose Ruelas στο Kunlun Fight 59, το 2017).
Νικήτρια όμως και η Δήμητρα Αγαθαγγελίδου και νέα κάτοχος της επαγγελματικής εθνικής ζώνης WKU στην κατηγορία των 49 κιλών απέναντι σε μια από τις κορυφαίες Ελληνίδες αθλήτριες , την Λιάνα Χαμηλοθώρη της Askitis Team.
Αναλυτικά οι 2 αγώνες πυγμαχίας και οι 10 αγώνες του Greece VS China που προβλήθηκαν live:
• Στέλιος Παπαδόπουλος vs Darko Knezevic
Νικητής στον 1ο γύρο με ΚΟ Στέλιος Παπαδόπουλος
• Χριστίνα Λιναρδάτου vs Kandi Wyat
Νικήτρια στον 6ο γύρο με ΚΟ Χριστίνα Λιναρδάτου
• Όλσι Μεσουτάι vs Zhan Len Pei
Νικητής με πλειοψηφική απόφαση Όλσι Μεσουτάι
• Ηλίας Μυρντίνης vs Wang Pengfei
Νικητής με ομόφωνη απόφαση Wang Pengfei
• Άγγελος Γιακουμής vs Zhao Chongyang
Νικητής με ομόφωνη απόφαση Άγγελος Γιακουμής
• Στέφανος Μπαγλατσάκος vs Hu Yafei
Νικητής με πλειοψηφική απόφαση Στέφανος Μπαγλατσάκος
• Νίκος Τζώτζoς vs Duoli Chen
Νικητής με πλειοψηφική απόφαση Νίκος Τζώτζος
• Φανή Πελούμπη vs Zhu Qiong
Νικήτρια με ομόφωνη απόφαση Φανή Πελούμπη
• Διονύσης Γκίκας vs Ji Xiang
Νικητής με πλειοψηφική απόφαση Ji Xiang
• Νίκος Γκίκας vs Wu Xuesong
Νικητής με ομοφώνη απόφαση Νίκος Γκίκας
• Γιάννης Σοφοκλέους vs Li Hui
Νικητής με ομόφωνη απόφαση Γιάννης Σοφοκλέους
• Γιάννης Μπούκης vs Zhong Weipeng
Νικητής με ομόφωνη απόφαση Γιάννης Μπούκης